Teras Polyurea Kaplama

Teras polyurea kaplama uygulamaları, seçenekleri arasında en kusursuz şekilde hidroizolasyon görevini ihtiva eden yegane malzemedir. Polyurea malzemesi uzun ömürlüdür. Yapılan karbon testleri sonucu minimum ömrünün 50 yıl olduğu görülmüştür. Karbon testlerine tabi tutulan polyurea malzemesi standart saf polyurea uygulaması olup, kalınlığı 2 mm’dir.

Teras Polyurea Kaplama

teras polyurea kaplamateras polyurea kaplama izolasyon

Teras alanlarda polyurea kullanımı gayet yaygın olmakla beraber, kullanım bilinirliği düşünüldüğünde daha da yaygın olması öngörülmektedir. Polyurea malzemesi iki farklı bileşenden oluşan, zeminde ek yeri bırakmayan elastik ve homojen bir zemin oluşturan bir malzemedir. Ana bileşenleri diizosiyanat ve amin reçine’ dir. İzolasyon ve kaplama görevini yerine getiren, içerisinde renk pigmentleri de bulunan amin reçinenin, izosiyanat ile bileşiminden oluşur. Malzeme oluşumu, dokunma süresi 5 saniye gibi oldukça kısa bir zamanda gerçekleşir. Bu özelliği sayesinde uygulama yapılacak olan alanların kısa zaman zarfında kullanıma açılabilmesini kolaylaştırmaktadır.

Teras alanlarda kullanılan polyurea kaplama nın en önemli özelliği ise pratikliğidir. Her türlü zemine gerekli ön hazırlıklarla birlikte uygulama yapılması mümkündür. Bu özellik çoğu teraslarda bulunan karo ve fayans gibi malzemelerin uygulama öncesi kırılmasının önüne geçer. Eski yöntemlerde olduğu gibi hafriyat oluşturacak bir uygulama süreci yoktur. Yüzeysel olarak kaplandığı için en küçük detayların dahi izolasyonunun kusursuz yapılmasına imkan ve olanak verir. Örnek vermek gerekir ise, genellikle su sızıntıları yaşanan teraslarda süzgeç kenarlarından akıntı yaşanır. Bu problem şap altı kullanılan malzemenin gerek dayanımsızlığı, gerek yapıştırıldığı alandan ayrışması ile seneler içerisinde oluşur. Polyurea kaplama da bu gibi sorunlar ile kesinlikle karşılaşılmamaktadır. Polyurea uygulaması esnasında yaşam alanlarının şantiye sahasına dönüşmemesi ise başlıca tercih sebebidir.

Polyurea Uygulaması Nasıl Yapılır

Teras polyurea kaplama ve izolasyon uygulamaları, özel teçhizatlar ve mobil araçlar vasıtası ile uygulanmaktadır. Uygulama yapacak makina sprey polyurea bileşenlerini hacimsel olarak eşit, 80° sıcak ve 170 bar basınçlı olacak şekilde zemine püskürtme işleminde kullanılır. Hammadde varillerinden pnömatik basınç ile çalışan transfer pompaları, ana reaktör polyurea makinasına ham maddesini sevk eder. Burada hidrolik üniteler vasıtası ile oluşturulan yüksek basınç ısıtmalı hortumlar vasıtası ile uygulama tabancasına kadar sıcaklığını koruyarak gelir. Uygulama tabancasındaki karışım odalarında ham maddeler 1:1 oranda karıştırılır ve basınçla beraber zemine püskürtülür. Polyurea püskürtülen yüzeyde 5 saniye gibi kısa bir sürede donarak malzeme oluşumunu tamamlar.

Teras Alanlarda Polyurea Uygulama Aşamaları

  • Zemin hazırlığı
  • Zemin Astarlanması
  • Polyurea Uygulama
  • UV dayanımlı renklendirme

   1. Zemin Hazırlığı

Uygulama öncesi zeminde bulunan beton, fayans ya da karoların hazırlanması işlemidir. Zeminde bulunan malzemelerin taşlama makinaları vasıtası ile aşındırılması gerekmektedir. Köşe birleşim noktalarının pahlama işleminin yapılması, olası yapısal hareketlerde izolasyonun zarar görmesini engellemektedir.

   2. Zemin Astarlanması

Uygulama öncesi zeminde bulunan her türlü yabancı madde, yağ, kir, toz vb. zeminden uzaklaştırılır. Çift bileşenli epoksi astarlar ile zemine astarlama işlemi yapılır. Astarlama işlemi rulo, fırça, çekpas ya da havasız sprey makinaları ile uygulanabilir.

   3. Polyurea Uygulama

Kürünü almış ve donmuş astarlı yüzeye 2 kat olarak spreylenerek uygulanır. Sprey polyurea uygulaması sadece belirtilen özel polyurea makinaları vasıtası ile yapılabilmektedir.

   4. UV Dayanımlı Renklendirme

Polyurea uygulaması sonrası istenilen son kat rengi UV dayanımlı alifatik poliüretan boyalar ile gerçekleştirilir. Alifatik boyalar rulo, fırça ya da havasız sprey makinaları ile uygulanabilir.

 

polyureakaplama

Merhaba ben LEO, Polyurea uygulamalarında aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Makalelerimin sonuna yorum ile soru yazarsanız seve seve cevaplarım.

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı