Sprey Polyurea Kaplama

Sprey polyurea, iki bileşenli bir malzeme olup zemine püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır. Sprey olarak uygulanan polyurea malzemesi, ek yeri bulunmayan homojen bir zemin oluşturur. İzolasyon ve kaplama malzeme seçenekleri arasında en yenilikçi ve dayanım gücü en yüksek malzemedir. Her türlü zemine kusursuz yapışır. Polyurea uygulaması sprey olarak uygulandığından ötürü en yoğun detayların bile kusursuz işçilikle kaplanması mümkündür. Polyurea kaplama yapılan karbon testleri vasıtası ile 50 yıl ömrü olduğu tahmin edilmiştir. Muadilleri arasında dayanım ömrü en yüksek olan kaplama ve izolasyon malzemesidir.

Sprey Polyurea

Sprey Polyurea Nedir?

Polyurea malzemesi sprey olarak uygulanan, çekme ve kopma dayanımı yüksek elastomer yapıda bir izolasyon malzemesidir. Sprey olarak uygulanmasından ötürü uygulama hızı son derece yüksek olan polyurea, aynı zamanda çabuk kürlenerek hızlı iş bitirimi avantajını sağlar. İki bileşenden oluşan polyurea kaplama özel polyurea makinaları vasıtasıyla uygulanır. Bu makinaların misyonu almış oldukları ham maddeyi sıcak, basınçlı ve eşit miktarda karıştırarak zemine püskürtmesidir. Sprey polyurea uygulaması yapılmış yüzeyler de izolasyon maksimum seviyesindedir. Su ve nem buharı geçirimsizliği üretilen tüm malzemeler ile kıyas edildiğinde daha yüksektir.

Polyurea Uygulama Alanları

  • Endüstriyel Zemin Kaplama
  • İçme Suyu Depoları
  • Teraslar ve Çatılar
  • Hastane ve AVM Zeminleri
  • Tersane Sanayi
  • Ulaşım Hatları

   1. Endüstriyel Zemin Kaplama

Sprey poliürea malzemesi fabrika ve yükleme alanı zeminlerinde kullanılmaktadır. Yüksek dayanımı sayesinde uzun yıllar boyu uygulama yapılan zeminler ilk günkü görüntüsünde kalır. Yüksek esneme kabiliyeti ile ağır tonajlı tırların nakliye sahalarında zemin koruma maksadı ile kullanımı mevcuttur. Antistatik yapısı elektriklenmeyi engelleyerek, özellikle elektronik üretim yapan firmaların tercihi olmaktadır. -60° dereceye kadar esnekliğini ve özelliğini koruyan saf polyurea soğuk hava depolarında zemin kaplama malzemesi olarak ta kullanılmaktadır.

   2. İçme Suyu Depoları

Sprey poliürea kaplama içme suyuna temas sertifikası ve onayı sayesinde içme suyu depolarında kullanılmaktadır. Kimyasal içeriğinde kesinlikle insan sağlığına zarar veren madde ihtiva etmez. Gerekli testleri yapılmış ve onaylanmıştır.

   3. Teraslar ve Çatılar

Sprey Poliürea UV ışınlarına ve dış hava koşullarına karşı son derece dayanıklı bir üründür. Bu sebeple çatı izolasyonları ve teras izolasyonları projelerinde sıklıkla tercih edilir. Pratik uygulaması sayesinde polyurea kaplama yapılan alanlar şantiye alanına dönüşmeden işlemler tamamlanacaktır.

   4. Hastane ve AVM Zeminleri

Sprey Poliürea antibakteriyel yapısı sayesinde özellikle hastane zeminlerinde kullanılması yaygındır. Yüksek aşınma dayanımı ile aynı zamanda yoğun yaya trafiğine elverişlidir. AVM zeminleri ve otoparkların da kullanımı oldukça yaygındır.

   5. Tersane Sanayi

Sprey Poliürea uygulaması yapılan metal yüzeyler her türlü korozyon ihtimaline karşı korum altına alınmış olur. Yüksek basınç dayanımı ve aşınma dayanımı sayesinde gemi kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. En küçük çaplı tekneler de dahi her koruyucu katman, hemde sağlamlaştırıcı bir katman oluşturmaktadır.

   6. Ulaşım Hatları

Sprey Poliürea yüksek dayanımı sayesinde otoyol köprülerinde, uçak pistleri, tren yolları gibi projelerde kullanılmaktadır. Yüksek aşınma dayanımı sayesinde otoyol çizgilerinde dahi tercih edilmektedir.


Polyurea hakkında merak ettiklerinizi Whatsapp Destek Hattımızdan sorabileceğiniz gibi, makale altına yorum olarak ta yazabilirsiniz.

polyureakaplama

Merhaba ben LEO, Polyurea uygulamalarında aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Makalelerimin sonuna yorum ile soru yazarsanız seve seve cevaplarım.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı