Polyurea Nedir? Polyurea Kullanım Alanları

Polyurea nedir

Polyurea Nedir? Polyurea iki farklı kimyasal bileşenin , bir reaktör makinesi  vasıtası ile zemine püskürtülmesi ile elde edilen üst düzey bir su izolasyon ve kaplama ürünüdür.

21.yy da gelişen teknoloji her alanda olduğu gibi yapı sektöründe de son derece sağlam ve kalıcı çözümler üretmeye devam etmektedir . Günümüz itibarı ile dünyada polyurea‘ dan daha iyi bir su izolasyonu ürünü henüz üretilmemiştir . Yüksek basınç ve yüksek ısılarda zemine püskürtülerek yapılan uygulamalarda çok kısa sürede kürleşerek yekpare bir su izolasyonu sağlamaktadır .

Polyurea Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Polyurea nedir, diğer su izolasyon ürünlerinden ayıran en önemli özelliği dış etkenlere karşı olan eşsiz mukavemetidir. Hiçbir şekilde Polyrea ürününü diğer sürme yada boya şeklinde satılan izolasyon malzemeleri ile karşılaştırmamak gerekir. Polyurea nın uygulama alanlarına bakıldığında da aslında nasıl bir ürün olduğu aşikardır . Yüzme havuzları , su depoları , fabrika , hastane , avm , otopark vs. zeminlerinde daha fazla yaygınlaşarak kullanılmaktadır. Dayanıklılığı ve uzun vadede gerçekleşen ekonomik geri dönüşümü sayesinde çok daha fazla tercih edilmektedir .  Askeri ve balistik sanayide polyurea nın kalite ve dayanımından, hafifliğin ön planda olduğu ürünlerin imalatında kullanmakta ve projelerine eklemektedir .

Poliürea, yükselen döviz kurları sebebiyle gerek müşterileri gerekse uygulayıcı firmaları zorlamakta ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen kesin çözüm olması sebebiyle aynı şekilde tercih edilmeye devam edilmektedir . Hiçbir şekilde uygulanmasının amatörce mümkün olmadığı bu sistem için profesyonel firmalarla çalışmak elzemdir . Hava sıcaklığından tutun zemin nem oranına kadar hesaplanıp uygulanması gereken bu uygulama maalesef ticari hesaplar nedeniyle son derece ezbere şekilde de uygulanmaktadır . Polyurea dış etkenlere ne kadar dayanıklı da olsa negatif izolasyon görevi göremez . O nedenle uygulanacak zeminin etüdünün profesyonel kişiler tarafından yapıldığından emin olmak çok önemlidir. Olumsuz  bir durumda müşteriler için maddi ve manevi anlamda ekstra külfet oluşması muhtemel olacaktır . O nedenle polyurea uygulaması için profesyonel kişilerle irtibat kurmak hayati önem taşır. Poliüre ile ilgili teorik her türlü bilgiyi ve uygulama detayları için çekinmeden firmamızdan bilgi alabilirsiniz.


Nasıl Uygulanır?

Polyurea kaplama, yukarıda belirtildiği gibi iki farklı kimyasal maddenin , reaktör makinesi vasıtası ile bir tabancada birleşerek zemine yüksek ısı ve yüksek basınçla uygulanmasıdır . Bu makineler tabancaya kadar bu malzemeleri ayrı tesisatlardan belirli bir basınçta ulaştırarak malzemesinin zemine uygulanmasına hazır hale getirmektedir . Makine basınç takibi de iki farklı malzemenin birbiri ile karışımını belirlemekte ve uygulamanın ne kadar sağlıklı olacağını basınç saatleri vasıtası ile göstermektedir . Poliürea uygulamaları için profesyonel insanların tercih edilmesinin sebeplerinden biride budur . Zemin analizi yapılmayan , hava şartlarının takibi yapılmayan , zemin yapıştırıcı nem toleranslı astar kullanılmayan her uygulama yüksek risk faktörleri oluşturmaktadır ve mağduriyet yaratması olasıdır . Dikkat ediniz .

Sprey Polyurea kaplama uygulamasının en ana unsuru zemin hazırlığı aşamasıdır. Uygulama yapılacak olan zeminde bulunan aksaklıkların giderilmesi, uygulamanın kalitesini doğrudan etkilemektedir. Beton zeminlerde bulunan şerbet tabakası ve tırtıklı yüzeyler, silim makinaları ile taşlanmalıdır. Aksi takdirde polyurea kaplamasın da oluşan iğne delikleri ve hava kabarcıkları izolasyona engel teşkil edecektir. Alanda dik açı bulunan her noktaya, epoksi astar kuvars kum karışımı ile balık sırtı pah yapılması gerekmektedir. Poliürea uygulamasından önce zemine m2′ de 250-500 gram olmak üzere epoksi astar ile astarlama işlemi yapılmalıdır. Kaplama uygulamasına geçmeden önce zeminde bulunan tüm yabancı nesnelerin uzaklaştırılması gerekmektedir. Polyurea makinalar vasıtası ile zemine m2′ de 1.7-2.2 kg sarfiyat ile iki kat olarak uygulanmalıdır. Katlar arası uygulama yönü birbirine dik olacak şekilde planlanmalıdır. İlk kat uygulamasının üzerinden maksimum 6 saat içerisinde ikinci kat uygulamasına geçilmelidir.


Polyurea Teknik Özellikleri

Teknik Özellikleri ve  Avantajları Nelerdir?

Sanayi, askeri ve bireysel anlamda son yıllarda en çok tercih edilen su izolasyonu ve zemin kaplama ürünüdür . Fabrika zeminlerinde taşıyıcıların dahi dolaşabileceği zeminleri polyurea ile kaplamak mümkündür . Aynı şekilde şahsi dairelerinizin balkon ve teraslarında da ömürlük bir su izolasyonudur . Son derece dekoratif bir görüntü sağlayan polyurea ürününü RAL kataloğundan seçilen istenilen renklerde kaplamak da mümkündür . Kullanılacak olan boyaların UV dayanımlı alifatik boya olması şarttır. Bakteri üretmeyen zemin kaplamaları , yüzme havuzları , su depoları , spor sahaları vb. alanların kaplamasında rakipsiz bir üründür .

Polyurea’ nın artıları saymakla bitmez . Dayanıklılık ve ekonomik anlamda kullanıcıya kattıklarının yanında uygulama alanlarının tertemiz şekilde bırakılması ve teslim edilmesi de önemli artılarından biridir . Evleriniz yada işyerleriniz şantiye alanına dönüşmez . Bunun yanında uygulama süresi , gerekli zemin hazırlıklarının ardından günde 700-800 mt2 lere kadar ulaşmakta olup çok kısa sürelerde tamamlanmış olur.

Polyurea, zemin kaplamalar , teras izolasyonları , daire içi ıslak zemin kaplamalarında kullanılan ömürlük ve sorunsuz tek su izolasyon ürünüdür . Mobil araçlar vasıtası ile ülkenin her yerinde hizmet verilebilir . Çok kısa sürede , belkide uzun yıllardır yaşadığınız sorunların sona ermesi ancak polyurea ile mümkündür . Unutulmaması ve atlanmaması gereken en önemli detay uygulama yapacak insanların bu işlemleri uygulayacak teorik ve pratik bilgiye sahip olup olmadıklarıdır .

Polyurea nedir sorusuna cevaplar çoğaltılabilir . Bilimsel açıdan paragraflarla anlatılacak bir konu olsada burada bahsedilen , solvent içermeyen bu kaplama malzemesinin hangi alanlarda ve hangi durumlarda kullanılacağıdır .


Teras Alanlarda Kullanımı – Polyurea Teras Yalıtımı

Poliürea malzemesinin teras alanlarda kullanımı oldukça yaygındır. Darbelere karşı ekstra mukavemetinden ötürü tercih sebebi olan polyurea, aynı zamanda gayet dekoratif görünmektedir. Uygulama öncesi zeminde bulunan malzemelerin sökülmesine ve kırılmasına gerek yoktur. Fayans, kalebodur, karo kırımı ekstra maliyet, inşaat hafriyatlarının yaşam alanlarını şantiye alanına çevirmesi gibi sorunları ortaya çıkarır. Poliürea kaplamada ise kırma işlemi olmadan, direkt zemine uygulama yapılabilir. Zemin ön hazırlığı ve uygulama dahil maksimum 2 günde uygulama tamamlanacak, zamandan tasarruf edinilecektir.

 

Polyurea Teras Yalıtımı Videosu – Tıklayınız


Endüstriyel Zeminlerde Kullanımı

Poliürea esnek ve darbelere mukavim yapısından ötürü fabrika ve depo zemin kaplamalarında oldukça yaygındır. Poliüre uygulaması yapılan alanlarda taşıyıcı ağır araçlar zemine kesinlikle zarar veremez. Antistatik yapısı sayesinde elektronik parçaların korunmasına yönelik ekstra avantajlar sunar. Antibakteriyel yapısı sayesinde kesimhaneler ve gıda depolarında güvenle gıda istifine imkan verir. Polyurea insan sağlığına zarar verebilecek VOC(uçucu bileşen) içermez. Tamamı %100 katı maddeden oluşmaktadır.


Havuz Alanlarında Kullanımı – Polyurea Havuz Yalıtımı

Polyurea dayanıklı yapısı ile basınçlı su tankları dahil her türlü su havuzlarında kullanılabilir. İçme suyu standartlarına uygun olan poliürea güvenle yüzme havuzlarında ve içme suyu depolarında kullanılabilir. Antibakteriyel özelliğinden ötürü zeminlerde yosunlanma görülmez. Temizliği kolaydır. Kimyasallardan etkilenmeyen yapısı ile asit havuzlarında dahi kullanıma uygundur.

 

Polyurea Havuz Yalıtımı Videosu – Tıklayınız


Temel Perde Alanlarında Kullanımı – Polyurea Perde Yalıtımı

Polyurea uzun ömürlü olmasından dolayı yapıların temel yalıtımlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Yapının can damarı olan su izolasyon görevini, yapıların en önemli yerinde maksimum seviyesinde yerine getirir. İzolasyon özellikle temel perde betonlarında bir defa yapılmalıdır. Su yalıtımında en kesin çözüm olan polyurea ömür boyu yapının temelini su kaçaklarından koruyacaktır.

Standart bir uygulama yapılmayan temellerde su faktörü baskınlara yol açmakta ve binanın ömründen çalmaktadır. Betonun içinde bulunan demir yapının korozyona uğraması, en küçük sarsıntılarda betondan sıyrılması demektir. Deprem kuşağında yaşadığımız ülkemizde özellikle yapıların izolasyonu önem ihtiva etmektedir.

 


Araç Kaplama Sistemlerinde Kullanımı

Polyurea araç kaplama sistemlerinde kullanılan ekstra dayanıklı kaplama malzemesidir. Genellikle off-road araçlarının arazi şartlarında ekstra korunması için uygulanır. Araç kasalarında kullanılması, kasalarda meydana gelecek çöküntülerin önüne geçecektir. Kamyon kasalarında korozyonu engellemek, ekstra mukavemet kazandırmak maksadı ile kullanılmaktadır.

 


Uygulamalarımız hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp Destek Hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Güncel referanslarımızı takip edebilmek için sosyal medyada bizi takip edin.

polyureakaplama

Merhaba ben LEO, Polyurea uygulamalarında aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Makalelerimin sonuna yorum ile soru yazarsanız seve seve cevaplarım.

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
  1. Polyurea Test Videosu – Kırılma Testi – Duayen MS954 – PANLEO – Polyurea Kaplama diyorki:

    […] Polyurea Nedir? […]

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı