Aromatik Polyurea

Aromatik polyurea sistemler dünya geneli ve ülkemizde en yaygın kullanılan polyurea kaplama malzemesidir. İnsan sağlığına zarar veren uçucu içerik (VOC) ihtiva etmezler. Gıda teması ve içme suyu temasında kimyasal madde bariyeri oluşturur, gerekli test ve sertifikaları mevcuttur. Yapısı gereği çok esnektir. Kaplanan her türlü yüzeyi korozyonlardan ve darbelerden korur.

aromatik polyurea kaplama nedir

Aromatik Polyurea Nedir? Nasıl Uygulanır?

Poliüre kaplamalarda kullanılan en yaygın malzeme aromatik sistemlerdir. Esnek yapısı, kopma ve aşınma dayanımı sayesinde dünya üzerinde üretilen bütün kaplama malzemelerinden dayanıklıdır. Antibakteriyel ve antistatik yapısı sayesinde ayrıca tercih sebebidir. Yüksek kimyasal dayanımına sahiptir. Yaklaşık uygulama ömrünün yapılan testler sonrası 50 sene olduğu tahmin edilmektedir. Aromatik sistem polyurealar aşağıdaki uygulamalarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Alifatik polyurea sistemlere göre renk dayanımı yoktur. Uygulama güneş ışınlarını alan açık alanlarda yapılacaksa üzerine alifatik son kat kaplama boyası yapılmalıdır. Renk dayanımsızlığı ile yapısal dayanımsızlık arasında kesinlikle doğrusal bağlantı bulunmamaktadır.

 • Yüzme havuzları ve Aquaparklar
 • Endüstriyel Zeminler – Fabrikalar
 • İçme Suyu Depoları
 • AVM zeminleri ve otoparklar
 • Göletler
 • Soğuk hava deposu zeminleri
 • Gemi, Tekne, Güverte ve Tersane sanayisi
 • Çatı ve Teras alanları
 • Kimyasal havuzlar ve depoları
 • Araçlar, Dorse ve Kasa korumaları

Polyurea kaplama uygulandığı yüzeye kusursuz bir şekilde yapışarak uzun yıllar görevini yerine getirir.

Nasıl Uygulanır

Polyurea kaplama uygulamaları özel sprey polyurea makinaları vasıtası ile uygulanır. Uygulama öncesi ve esnasında standartlarına uygun olarak gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Uygulama bitiminde açık alanların üzerine ince katman UV dayanımlı son kat boya uygulaması yapılır. Uygulama detaylarını inceleyelim.

Zemin Hazırlığı

Polyurea kaplama uygulaması yapılmadan önce zeminin toz, kir, yağ gibi yabancı maddelerden arındırılması gerekir. Beton zeminlerde uygulama öncesi elmas silim makinaları vasıtası ile silim yapılması gereklidir. Bu uygulamanın amacı beton yüzeydeki pürüzlerin giderilmesi ve şerbet tabakasının zeminden uzaklaştırılmasıdır. Dikey alanların zemin ile birleşim yerlerine pah uygulaması yapılmalı, keskin alan bırakılmamalıdır. Zeminin büyüklüğüne göre nem tahliye bacalarının montajı yapılmalı, yapıda hapsolan nem dışarı tahliye edilmelidir.

Zeminin Astarlanması

Zemin ön hazırlıklarından sonra m2’ye minimum 400 gram sarfiyat olacak şekilde uygun astar uygulaması yapılmalıdır. Beton yüzeyleri ele alırsak kullanılması gereken astar, nem bariyerli epoksi astardır. Nem bariyerli epoksi astarlar çift bileşenli yapıda olup hazırlanması devirli karıştırıcılar vasıtası ile yapılmalıdır. Zemine uygulama işlemi çekpas, rulo, fırça ya da havasız airless püskürtme makinaları vasıtası ile yapılabilir. Hava sıcaklığına bağlı olarak astarlanan zemin yaklaşık 6-12 saat içerisinde sonraki uygulamaya hazır duruma gelecektir.

Polyurea Uygulaması

Ön hazırlığı yapılmış zemin üzerine saf polyurea malzemesi m2′ de 2200 gram sarfiyat ile tatbik edilir. Bu uygulama özel polyurea uygulama makinaları vasıtası ile yapılmalıdır. Uygulama değerleri 80° derece ve 170 bar basınç aralığındadır. Aromatik polyurealar da renk stabilizesi istenen açık alanlar alifatik poliüretan boyalar vasıtası ile son kat boya işlemine tabi tutulmalıdır.

UV Dayanımlı Son Kat Boya Uygulaması

Aromatik polyurea kaplama sistemlerinde açık alanların renk stabilizesi için ultraviyole koruyucu boyalar ile korunması gereklidir. Bu boyalar alifatik poliüretan son kat kaplama boyalarıdır. Uygulama rulo, fırça ya da havasız airless boya pompaları ile yapılmalıdır.

polyureakaplama

Merhaba ben LEO, Polyurea uygulamalarında aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Makalelerimin sonuna yorum ile soru yazarsanız seve seve cevaplarım.

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
 1. Alifatik Polyurea Kaplama – Alifatik Poliüre – Sprey Polyurea – PANLEO – Polyurea Kaplama diyorki:

  […] Aromatik polyurealara nazaran alifatik polyurea nın içerisinde aromatik içeren bulunmamaktadır. Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı güneşten gelen ultraviyole ışınları, alifatik kaplamanın renk değişimine neden olmazlar. Bu kaplama yöntemi ile renk değişimi istenmeyen alanların kaplanması mümkündür. […]

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı