Alifatik Polyurea

Aromatik polyurealara nazaran alifatik sprey polyurea nın içerisinde aromatik içeren bulunmamaktadır. Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı güneşten gelen ultraviyole ışınları, alifatik kaplamanın renk değişimine neden olmazlar. Bu kaplama yöntemi ile renk değişimi istenmeyen alanların kaplanması mümkündür.

alifatik polyurea nedir

Alifatik Polyurea Nedir? Nasıl Uygulanır?

Poliürea kaplama malzemesi, alifatik yapıda olduğu zaman ultraviyole ışınlarından ötürü renk sararmasına maruz kalmaz. Yapısı gereği aromatik polyurealardan farklıdır. Aromatik polyurea günümüzde ki tüm projelerde kullanılan polyurea kaplama sistemidir. Ultraviyole ışınlarına yapısal olarak dayanımlıdır, lakin içeriğindeki renk pigmentleri sararma eğilimi gösterirler. Bu renk değişimlerinin önüne geçebilmek için alifatik boyalar ile ince bir film boya katmanı oluşturulur.

Alifatik sistem polyureaların kullanım alanı genellikle renk stabilizesi istenilen alanlardır. Bunlar başlıca:

  • Otoparklar,
  • Fabrika Yükleme Alanları,
  • Trafiğe Açık Alanlar vb..

Alifatik sistem polyurealar özel istek ile üretilir. Üretime alınabilmesi için yüksek metrajlar söz konusu olmalıdır.

Nasıl Uygulanır?

Standart poliürea uygulamalarından hiç bir farkı yoktur. Özel polyurea uygulama makinaları vasıtası ile spreylenerek uygulanır. M2′ de minimum 2mm kalınlık oluşacak şekilde uzman ekipler tarafından uygulanmalıdır.

Zemin Ön Hazırlığı

Polyurea Kaplama öncesi zeminde bulunan her türlü toz, yağ, kir tabakaları zeminden uzaklaştırılmalıdır. Beton zeminlerde polyurea kaplama yapılmadan önce elmas silim makinaları ile silim yapılmalıdır. Bu işlemin amacı beton zeminde bulunan çıkıntıların ve şerbet tabakasının yapıdan uzaklaştırılmasıdır. Dikey ve düşey birleşim kesitlerinin olduğu kısımlara pah oluşturulmalıdır. Metrajı yüksek alanlarda m2 hesabı ile havalandırma bacalarının montajı zemine yapılmalıdır.

Zeminin Astarlanması

Zeminin ön hazırlığının yapılmasına müteakip uygun astar kullanılarak alt yapı oluşturulması işlemidir. Beton yüzeyler için nem bariyerli çift bileşenli epoksi astarlar kullanılır. Beton yüzeyin durumuna göre ortalama m2’de 400 gram epoksi astar zemine tatbik edilir. Uygulama çekpas, rulo, fırça ya da havasız airless makinalar vasıtası ile yapılır. Astarlama işlemi hava şartlarına bağlı olmak üzere 6-12 saat süre içerisinde tamamen donacaktır.

Polyurea Uygulaması

Özel polyurea uygulama makinası vasıtası ile iki bileşenli saf poliürea veya hibrit poliürea ham maddesi zemine tatbik edilir. Uygulama değerleri 80° ve 170 bar olmalıdır. Uygulamada dikkat edilecek en önemli husus zeminde oluşan kaplamanın kalınlığıdır. Standart işlemlerde bu kalınlık 2mm olmaktadır. Uygulamada kullanılan kaplama malzemesi alifatik yapıda olduğu için, açık alanlarda dahi son kat boya işlemine gerek yoktur. Aşınma ile yıpranacak boya katmanı olmadığı için daha uzun yıllar rengini sabit şekilde muhafaza eder.

polyureakaplama

Merhaba ben LEO, Polyurea uygulamalarında aklınıza gelebilecek soruları yanıtlamaya çalışıyorum. Makalelerimin sonuna yorum ile soru yazarsanız seve seve cevaplarım.

Yorumlar (1)

YORUM YAZ
  1. Aromatik Polyurea Kaplama – Sprey Polyurea – Poliürea – PANLEO – Polyurea Kaplama diyorki:

    […] Aromatik sistem polyurealar aşağıdaki uygulamalarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Alifatik polyurea sistemlere göre renk dayanımı yoktur. Uygulama güneş ışınlarını alan açık alanlarda […]

Yorum yaz

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

WhatsApp WhatsApp Destek Hattı